Мляко от шамфъстък – вкусно и здравословно

Три контейнера мляко с шам фъстък, поставени до малка купа с шам фъстък върху бяла повърхност.

Търсите кремообразно и неустоимо вкусно алтернативно мляко на кравето? Млякото от шам фъстък е идеалния вариант. Ако имате непоносимост към лактоза, спазват веган режим, или просто искате да опитате нещо по-различно от стандартното, това мляко е чудесна опция.

В статията ще разгледаме какви са ползите от консумацията на това мляко, много калорично ли е то и как може лесно да си го приготвите у дома само в няколко стъпки.

Шамфъстък

При първо споменаване на ядково мляко най-вероятно се сещате за овесено или бадемово, и макар те да остават едни от най-популярните и често предлагани опции, заместващи краве млякото, една друга ядка е вкусен вариант, който не трябва да се пропуска.

Шамфъстъкът, от гръцката дума pistákion, „зеленият орех“, е широко култивиран в средиземноморския регион, макар че вероятно неговият произход е от централна и югозападна Азия. Тази ярко зелена ядка с твърда черупка е позната на хората от 6000 г. пр. н.е. и оттогава се включва в диетата на различни култури. Това не е учудващо, поради богатството от здравословни хранителни вещества в него – фибри, ненаситени мастни киселини, антиоксидантни съединения и други.

Мляко от шамфъстък

Шам фъстъкът и приготвяното от него ядково мляко се радват на повишаваща се популярност в последните години. С изключително интересен вкусов профил и високо съдържание на хранителни вещества, тази растителна алтернатива има доста ползи за тялото.

В 28 грама шам фъстък (или около 49 сурови ядки) ще откриете 159 калории, около 5,7 гр протеин и 12,8 грама мазнини, 7,7 грама въглехидрати, 3 грама фибри. Те съдържат още и магнезий (34 мг), тиамин (0,25 мг) и витамин B6 (0,5 mg). Последният е особено важен за усвояването на протеин и когнитивното развитие.

Високото съдържание на протеини (почти 6 грама за 30 грама шам фъстък) означава не само снабдяване с продължителна енергия, но и поддържане на основни функции, за които протеинът е особено важен, като възстановяване и растеж на мускулите. Достатъчният прием на протеин е съществен фактор и при желанието за влизане в добра форма и сваляне на килограми.

Млякото от шам фъстък е добър източник на протеин, но освен него има още шест растителни млека, които са добър източник на това основно макро хранително вещество. Прочетете нашата статия тук, за да научите кои са богатите на белтъчини ядкови млека.

Важно е да отбележим обаче, че както повечето растителни млека, и това не е абсолютно еднакъв заместител на краве млякото. То остава най-добрият източник за калций и витамин D, като чаша от 2% прясно мляко ви помага да си набавите калций и витамин D. Поради това повечето готови растителни млека се обогатяват от производителите с тези две съставки. Ако не консумирате краве мляко, то е препоръчително да си набавите калции от източници като сирене, йогурт, броколи и кейл, а витамин D от риби като сьомга и тон или от яйца, за да постигнете препоръчителния дневен прием на тези макронутриенти.

Шамфъстък – ползи

Близък план на напукани отворени ядки шам фъстък със зелени листа на бял фон. Млякото от шам фъстък е изключително вкусно, но освен това то е и пълно с хранителни вещества, които носят известни ползи за организма.

Шам фъстъкът е ядка, богата на протеини, здравословни мазнини, витамини и минерали. Това я прави добър източник не само на протеин, но и на антиоксиданти, което, от своя страна, носи и някои противовъзпалителни свойства. Тъй като антиоксидантите имат ключова роля в здравето и са свързани с редуциране на риска от рак и други заболявания, дължащо се на тяхната функция да предотвратяват клетъчно увреждане. В шам фъстъка се съдържат антиоксидантите гама-токофероли, фитохимикали и полифеноли.

Той съдържа и антиоксидантните съединения лутеин и зеаксантин, предотвратяващи клетъчно увреждане от свободни радикали. Различни проучвания показват, че прием на тези антиоксиданти може да намали риска от поява на очни заболявания и да помогне за добро здраве на ретината.

Високото съдържание на антиоксиданти има ползи и за сърдечно-съдовата система. Тази зелена ядка може да помогне за понижаване на кръвно налягане и холестерол, а това води до по-нисък риск от сърдечно-съдови проблеми.

Всички ядки са богати на фибри, включително и шам фъстъка. Фибрите не само насърчават здравето на храносмилателната система, подпомагайки придвижването на храната през червата, но и по този начин предотвратяват проблеми като констипация. Те са и чудесен източник на храна за т.нар. „добри“ бактерии в червата, които след размножаване могат успешно да „изместят“ вредните бактерии.

Протеините, фибрите и полезните мазнини правят шамфъстъка засищаща храна, която може да ви помогне да избегнете неприятните пристъпи на глад и посягане към вредни и най-често сладки храни. Но дали всички тези полезни вещества не правят ядката много калорична?

Шамфъстък калории

Както вече споменахме, в 28 гр. шам фъстък се съдържат около 159 калории. Всъщност, тези ярко зелени ядки са едни от най-ниско калоричните. За сравнение, в 28 гр. макадамия (или около 12 ядки) има 204 калории, а в 28 гр. орехи пекан – 196 калории.

Това прави шам фъстъка една от най-подходящите опции да хапнете ядки, да получите ползи за организма и да успеете да не повишите много калорийния си прием за деня.

Мляко от шамфъстък – приготвяне

Чаша мляко с шам фъстък и малка купа шам фъстък с черупки върху дървен поднос.

Можете лесно да приготвите мляко от шам фъстък у дома само с няколко основни съставки. Необходими са ви шам фъстък, малко морска сол, вода, ванилия (по желание) и подсладител, отново по желание, който може да е кленов сироп, мед, фурми, агаве или дори стевия.

Необходимо е да пасирате една чаша обелени шамфъстъци и четири чаши вода, докато се смесят добре и сместа започне да се сгъстява. Изсипете течността през тензух или друг тип фина цедка за ядково мляко, за да отцедите всички парчета и сте готови с вашето домашно мляко с шам фъстък.

Ако искате леко пикантен и наистина уникален вкус, добавете канела или кардамон според вашите предпочитания.

Домашно приготвеното мляко от шам фъстък е идеално кремообразно допълнение към кафето или чая ви. Можете и да го добавите към смутита, здравословни зърнени закуски или да му се насладите самостоятелно.

Ако имате нужда от вдъхновение, може да приготвите нашата рецепта за студено кафе с два вида растително мляко – от шамфъстък и овесени ядки, за постигане на още по-кремообразна вкусна напитка.

Приготвянето на това мляко у дома гарантира, че ще приемате чист продукт без нежелани добавки, консерванти, стабилизатори и високо количество захар, които обикновено се срещат в готовите млека, предлагани в магазините.

Може да си приготвяте мляко от ярката зелена ядка у дома с уред VeganMilker, който е специално предназначен за ядкови млека. Накисването и смесването с пасатор на избраните от вас ядки става директно в уреда, а получаването на кремообразна и вкусна домашна ядкова смес е изключително бързо и лесно.

В заключение, млякото от шам фъстък е здравословна алтернатива на традиционно консумираното краве мляко. Това растително мляко има богат на хранителни вещества профил. То е с високо съдържание на протеин, антиоксиданти и фибри. Съчетано с кремообразна текстура и интересен ядков вкус, то може да е ценно допълнение към една здравословна и балансирана диета.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както мляко от шам фъстък, така и голямо разнообразие от други здравословни рецепти.

Открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни растителни изкушения!

 

Соево мляко – полезно ли е и как да го използваме

На масата има стъклен буркан, пълен със светла напитка, вероятно соево мляко. На заден план има купа с гранола или зърна и по-малък съд. Няколко зърна са разпръснати по масата.

Една от популярните растителни алтернативи на краве млякото е соевото. То има високо съдържание на протеини, богато е на някои витамини и минерали, а освен това и нискокалорично. Това го прави добро допълнение към диетата ви, независимо дали го приемате заради спазване на растителен режим, или като алтернатива на краве млякото заради лактозна непоносимост.

В статията ще видим какви са ползите за здравето от соевото мляко, как то се приготвя и в какви рецепти може да го включите.

Соево мляко

В последно време изборът на растителни млека е наистина голям. Овесено, бадемово, от кашу или дори шамфъстък, краве млякото в любимото кафе или рецепта може да бъде заместено с много варианти. Класиката сред тях е соевото мляко.

То е ароматно и здравословно и може да е полезно допълнение към диетата. Неговият прием се свързва с подобряване на нивата на холестерола, намаляване на кръвното налягане и подпомагане при загуба или поддържане на тегло. В следващите редове ще разгледаме ползите от соево мляко по-подробно.

Соево мляко – ползи

Най-често соевото мляко се избира от тези, страдащи от непоносимост към лактоза. Този вид захар, който се съдържа в краве млякото, може да доведе до подуване, гадене и други стомашни проблеми след прием. Поради това много хора, страдащи от лактозна непоносимост, избират растителни варианти на млечната напитка не само за своите кафе и чай, но и за различни рецепти като например палачинки със соево мляко.

Други го избират заради алергия към млечен протеин, спазване на растителна диета или просто поради считане, че то е по-здравословна вкусна алтернатива на краве млякото. Важно е да отбележим обаче, че соята е алерген, поради което е възможно някои хора да не могат да консумират соево мляко.

Потенциалните ползи от консумация на соево мляко включват:

  • Благоприятен ефект върху нивата на холестерола, най-вероятно поради полезните растителни съединения, намиращи се в соята.
  • Понижаване на високото кръвно налягане, най-вероятно дължащо се на изофлавоните, открити в соята. Изофлавоните са естестествени фитоестрогени, действащи по сходен на хормона естроген начин.
  • Възможност за намаляване на възпаление. Диета, богата на растителни храни като соята, осигурява противовъзпалителни ефекти за организма и намалява риска от поява на хронични заболявания.

Соевото мляко може да помогне и при желание за загуба или поддържане на теглото. От една страна, това растително мляко е много нискокалорично – в 1 чаша (около 240 мл) неподсладено соево мляко има само 80 калории. От друга, то е чудесен източник на протеини. В една чаша от него ще откриете между 7 и 10 грама протеин.

Протеинът се смята за ключов елемент, който е важен за добрата форма. Той насърчава усещането за ситост; тялото използва повече енергия за неговата преработка и усвояване при сравнение с въглехидратите или мазнините; подпомага поддържането на мускулна маса, а мускулната маса изисква повече енергия дори когато тялото е в покой. Всичко това прави протеинът важен елемент от поддържането на добра форма.

Как се прави соево мляко

plant based milk 2023 11 27 05 29 19 utc 1

Здравословната напитка най-често се приготвя от жълта соя. Соевото мляко има лек приятен ядков аромат и кремообразна текстура и първоначално се появява като остатъка след приготвяне на тофуто. Днес обаче то се радва на голяма популярност, а наистина голямото разнообразие от соеви млека на пазара позволява да намерите любимото – натурално, подсладено, неподсладено и дори с какао.

Всеки продукт обаче се различава по калоричност, добавена захар и витамини и минерали. Някои продукти могат да съдържат и сгъстители и стабилизатори, които помагат на млякото да остане като еднородна смес и да има определена плътност при консумация.

Ако искате, можете да приготвите лесно сами соево мляко. Така вие ще определите съставките на продукта, както и сладостта, която искате.

Соево мляко – рецепта

Соевото мляко е вкусна и здравословна алтернатива на кравето мляко, което може лесно да се приготви у дома. Ето как да го направите:

Необходими продукти:

  • 1 чаша соеви зърна (най-добре жълти)
  • 4 чаши вода за накисване
  • 4 чаши вода за блендиране
  • Щипка сол (по желание)
  • Подсладител по избор (мед, захар или ванилия, по желание)

Начин на приготвяне:

  1. Накиснете соевите зърна: Поставете соевите зърна в голяма купа и ги залейте с вода. Оставете ги да се накисват за минимум 8 часа или през нощта. Най-добре е да ги оставите около 12 часа до набъбване на соята.
  2. Изплакнете и изцедете: След като соевите зърна са се накиснали добре и са набъбнали, изплакнете ги добре и ги отцедете.
  3. Попарете с вряла вода: Поставете ги (или само ги залейте) във вряла вода за около 15 секунди, за да ги омекотите.
  4. Блендиране: Блендирайте накиснатите зърна и 4 чаши вода до получаване на гладка смес.
  5. Прецеждане: Прецедете сместа през тензух или фино сито, за да отделите пулпата от течността. Соевото мляко е течността, която остава.
  6. Сваряване: Сипете прецеденото соево мляко в тенджера и го оставете да заври. Варете го на слаб огън за около 20 минути, като разбърквате от време на време.
  7. Овкусяване: Добавете щипка сол и подсладител по избор, ако желаете. Оставете млякото да изстине и го съхранявайте в хладилник. Съхранявайте в стъклен съд, кана или бутилка. Трайността на домашно приготвено соево мляко е около седмица.

Може да си приготвяте мляко от соя у дома и с уред VeganMilker, който е специално предназначен за ядкови млека. Накисването и смесването с пасатор на избраните от вас ядки става директно в уреда, а получаването на кремообразна и вкусна домашна ядкова смес е изключително бързо и лесно.

Соевото мляко може да ползвате за всяка рецепта, в която има прясно мляко. То не е само прекрасна добавка за вашето кафе и за напитки като капучино и лате, но и с негова помощ стават чудесни палачинки, сладолед и други домашни десерти като крем карамел например.

Рецепта за палачинки със соево мляко

overview of glass bowls with eggs honey dough fo 2023 11 27 04 52 47 utc

Необходими продукти:

  • 1 чаша соево мляко
  • 1 чаша брашно
  • 1 голямо яйце или 2 малки
  • 1 супена лъжица захар
  • 1 супена лъжица олио
  • Щипка сол

Начин на приготвяне:

Смесване: В голяма купа разбийте яйцето със захарта, солта и олиото.

Добавяне на млякото: Постепенно добавете соевото мляко, като продължавате да разбивате.

Добавяне на брашното: Постепенно добавете брашното, като разбърквате, докато сместа стане гладка.

Пържене: Загрейте тиган на средна температура и леко го намажете с олио. Изсипвайте по малко от сместа в тигана и пържете палачинките до златисто от всяка страна.

В заключение, соевото мляко е нискокалорична алтернатива на краве млякото, която може да окаже положително влияние над нивата на холестерола, да намали високо кръвно налягане, да помогне при възпаление и за поддържане на теглото. Може да закупите готово, но е препоръчително да проверите какво е съдържанието на захар в него, защото често то е доста високо. Можете и да го приготвите лесно у дома, ако искате да избегнете определени добавки в готовите варианти и вие да определите състава, калоричността и количеството захар в него.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както соево мляко, така и голямо разнообразие от други здравословни рецепти. Открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни растителни изкушения!

Лешниково мляко – витамини, минерали и ползи

Чаша лешниково мляко върху дървена подложка е поставена върху селска дървена маса, заобиколена от малки купички, пълни с лешници.

Растителните млека са вкусна алтернатива на млякото, която може да се използва както за кафе, така и за включване в различни рецепти. Едно от тях обаче се радва на голяма популярност, поради своя богат, орехов вкус и впечатляващи хранителни ползи.

В статията ще разгледаме лешниковото мляко – как се приготвя тази кремообразна напитка, какви витамини и минерали съдържа и ползи, които носи нейната консумация.

Лешниково мляко – калории

Лешниковото мляко е растителна алтернатива на животинското мляко, набираща популярност благодарение на своя богат кадифен вкус и впечатляващ хранителен профил.

Освен нежната кремообразна текстура, лешниковото мляко се откроява и с по-голяма дълбочина на вкуса, в който се долавят ядкови нюанси. Те помагат за подчертаване както на сладки, така и на солени ястия. Това прави лешниковото мляко с уникално съчетани текстура и вкус, особено при сравнение с другите популярни ядкови млека.

Лешниковото мляко има подчертано богат и орехов вкус, който често се описва като по-силен и кремообразен в сравнение с финия вкус на бадемовото мляко и малко по-сладкия, по-мек вкус на млякото от кашу. Това го прави предпочитано за употреба в кафе, смутита и десерти.

Докато бадемовото мляко често е хвалено за ниското си съдържание на калории, лешниковото осигурява по-плътен хранителен профил, особено по отношение на здравословни мазнини и витамини като Е и В. Това го прави по-подхранващ вариант, особено за тези, които искат да увеличат приема си на тези хранителни вещества.

Лешниковото мляко също така е нискокалорична опция, ако искате да се насладите на лешников вкус, но спазвате диета. В една 100 мл чаша мляко от лешници се съдържат около 80-100 kcal, което позволява да консумирате спокойно, без да се притеснявате за повишен калориен прием.

Лешниково мляко – ползи

hazelnut nuts in shell heart isolated on white b 2024 01 09 22 50 24 utc 1 1

Лешниковото мляко е не само вкусна алтернатива на млечни продукти, но и богата на хранителни вещества напитка, която предлага множество ползи.

Богато на антиоксиданти: Лешниковото мляко е пълно с антиоксиданти, особено витамин Е, който помага в борбата с оксидативния стрес и поддържа здравето на кожата. Тези антиоксиданти играят решаваща роля в защитата на тялото от свободните радикали, които могат да причинят увреждане на клетките и да допринесат за стареенето и болестите.

Здраве на сърцето: Млякото е добър източник на мононенаситени мазнини, които са полезни за здравето на сърцето. Тези здравословни мазнини помагат за понижаване на нивата на лошия холестерол (LDL) и повишават нивата на добрия холестерол (HDL), намалявайки риска от сърдечно-съдови заболявания.

Здраве на костите: Това ядково мляко съдържа основни минерали като калций и магнезий, които са жизненоважни за поддържането на здрави кости и зъби. Магнезият също така поддържа мускулната функция и цялостното производство на енергия.

Здраве на храносмилателната система: Тъй като не съдържа млечни продукти, лешниковото мляко е по-лесно за преработка от храносмилателната система, особено за хората с непоносимост към лактоза. То също така осигурява диетични фибри, които подпомагат храносмилането и насърчават редовните движения на червата.

Богато на хранителни вещества: Млякото от лешници е пълно с витамини и минерали, допринасящи за цялостно добро здравословно състояние. То е и отличен източник на витамини от група В, които са от решаващо значение за енергийния метаболизъм и мозъчната функция.

Лешник – тайната зад многото ползи на лешниково мляко

Суров, печен или като мляко, невероятният ядков и сладък вкус на лешника го прави една от най-популярните ядки. И точно като тях, той е богат на протеини, мазнини, витамини и минерали.

Макар да е доста калоричен и да трябва да го консумирате внимателно, ако искате да спазвате по-строг калориен режим, лешникът е пълен с полезни вещества.

В 28 грама или около 21 цели лешника ще откриете 176 калории, 17 грама мазнини, 4 грама протеин и 4 грама въглехидрати. Освен тях в ядката се съдържат и фибри, витамин Е, витамин B6, Витамин В1 (тиамин), калций, магнезий, мед и манган.

Всички тези витамини и минерали имат ключова роля в организма:

  • Витамин Е: Мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане и поддържа имунната функция.
  • Калций: От съществено значение за здрави кости и зъби, както и за мускулната функция.
  • Магнезий: важен за функцията на мускулите и нервите, контрола на кръвната захар и здравето на костите.
  • Витамини от група B: включително B1 (тиамин), B2 (рибофлавин), B6 и фолат, които са важни за производството на енергия и когнитивната функция.
  • Желязо: необходимо за образуването на червени кръвни клетки и транспортирането на кислород в тялото.
  • Калий: Помага за регулиране на баланса на течностите, мускулните контракции и нервните сигнали.

Тъй като е богат на моненаситени мазнини, допринасящи за балансиран профил на холестерола, лешникът е много полезен за здравето на сърдечно-съдовата система.

Освен здравето на сърцето, лешниците помагат и за доброто състояние на храносмилането и осигуряване на усещане за ситост. Благодарение на фибрите в тях, те могат да са чудесно диетично допълнение към диетата.

Как се приготвя лешниково мляко

bottle with milk hand and bowls with nuts on whit 2024 06 12 02 20 39 utc 1

Кремообразната вкусна напитка се приготвя от лешници, които са предварително накиснати във вода. След като са престояли известен период в нея (поне 2 до максимум 8 часа), те се измиват и прехвърлят в подходящ съд, в който да се пасират.

Ако предпочитате, може и да пропуснете стъпката с накисване. Може да използвате както сурови, така и печени лешници. Печените лешници придават по-дълбок вкус на вашето домашно мляко от лешници.

За подслаждане на напитката добавете здравословни опции като нарязани фурми или 1-2 чаени лъжички кленов сироп. Чудесни добавки към лешниково мляко могат да са и ванилия, малко морска сол, щипка канела, мед. Изберете вашата любима комбинация, за да постигнете идеалния вкус, който ви носи наслада.

В съда, в който сте поставили ядките и фурмите (или сиропа), добавете вода. На около 100 грама ядки или 1 чашка добавете около 1 л вода или малко по-малко в зависимост колко гъсто искате да е лешниково мляко. С помощта на блендер или пасатор пасирате до гладка и кремообразна смес, която може да съхранявате в плътно затворено стъклено шише в хладилник за 2-3 дни. Не пропускайте да разклатите добре бутилката преди използване.

Подходящо е за добавка към кафето сутрин, за приготвяне на растително мляко с какао, както и за различни рецепти, в които да замените кравето мляко. Проявете креативност и го добавете към супи, овесени ядки и шейкове или го използвайте като основа за енергийни бонбони.

Може да си приготвяте мляко от лешници у дома и с уред – VeganMilker, който е специално предназначен за ядкови млека. Накисването и смесването с пасатор на избраните от вас ядки става директно в уреда, а получаването на кремообразна и вкусна домашна ядкова смес е изключително бързо и лесно.

А ако се чудите какво да правите с останалата пулпа, можете да откриете рецепта и стъпки за приготвяне на вкусни и здравословни бонбони тук. Сигурни сме, че тази неустоима рецепта бързо ще стане любима във вашия дом.

Важно: Въпреки всички здравословни ползи на това мляко и прекрасния му вкус, трябва да отбележим, че то не е подходящо за хора с алергия към ядки.

В заключение, със своя отличителен вкус и богато съдържание на витамини, минерали и антиоксиданти, лешниковото мляко се откроява като превъзходен избор сред растителните млека, осигурявайки както редица ползи за здравето, така и кулинарна гъвкавост. Независимо дали имате непоносимост към лактоза, спазвате веган режим или просто искате да опитате нещо ново, домашно приготвено мляко от лешници е фантастично допълнение към една балансирана диета.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както лешниково мляко, така и голямо разнообразие от други здравословни рецепти. Открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни растителни изкушения!

Мляко от кашу – как се прави и какви са ползите

Две чаши мляко от кашу с разпръснати ядки кашу върху бяла повърхност до раирана кърпа.

Ядковите млека са изключително харесвана алтернатива на млякото в последните години, която се използва за добавка към еспресо или за приготвяне на здравословна закуска. Макар най-популярни да са овесеното и бадемово, млякото от кашу също е вкусна опция, която си заслужава да опитате.

В статията ще разгледаме по-подробно млякото от кашу, как се приготвя и какви са ползите от консумацията му. Ще ви дадем и някои идеи за рецепти с това вкусно растително мляко, които са лесни за приготвяне у дома.

Мляко от кашу: ползи

vegan cashew sauce in bowl with basil on table for 2023 11 27 05 20 30 utc

Кашуто, известно и като индийски фъстък или индийско кашу, произхожда от Бразилия. То е популярна ядка, отглеждана в много държави. Изключително богато е на хранителни вещества като калций, магнезий, витамини, фибри, желязо и полезни мазнини. Поради това се препоръчва тази полезна ядка да присъства в менюто ви поне няколко пъти седмично. Освен хапване на кашу, добър вариант е да включите и мляко от кашу в менюто си, ако искате да разнообразите приема му.

Това растително мляко се приготвя много лесно, като са необходими само две съставки – кашу и вода. То има богата и кремообразна текстура и е пълно с витамини, минерали, полезни мазнини, протеин, както и други ценни съединения. Изключително полезно е за имунитета, здравето на сърцето, очите и кожата.

Готовите млека често са обогатени с витамини и минерали (витамин D, калций, витамин B и други), но за сметка на това осигуряват по-малко мазнини, протеини и фибри. Възможно е да съдържат и повече масла, консерванти и захари. Поради това домашно приготвените варианти на мляко от кашу са за предпочитане. Тъй като домашно приготвените млека от кашу не се прецеждат и нямат толкова голямо съотношение на вода към ядки, те съдържат повече фибри и магнезий.

В 100 грама печено кашу се съдържат около 250 мг магнезий.

Този жизненоважен за тялото минерал подпомага различни процеси, свързани с нервната система, сърцето, синтеза на ДНК и регулиране на кръвното налягане и глюкозата. За да може всички метаболитни процеси, в които този минерал участва, да протичат правилно, е необходимо непрекъснато снабдяване на тялото с него от хранителни източници. Това включва ядки, семена, пълнозърнести храни и други.

Освен магнезий, в млякото от кашу се съдържат и желязо, и здравословни полиненаситени и мононенаситени мастни киселини. Приемът на тези киселини може да редуцира риска от поява на сърдечни заболявания. Желязото, от друга страна, е важно за производството на хемоглобин, помагащ на червените кръвни клетки да пренасят кислород. Недостатъчни нива на желязо в организма биха могли да доведат до анемия и симптоми като умора, замаяност, задух, студени крайници и други. Млякото от кашу, което има високо съдържание на желязо, може да помогне за поддържане на адекватни нива от минерала и предотвратяване на поява на здравословни проблеми. Тъй като желязото се усвоява по-добре с източник на витамин C се препоръчва да се приема с източници на витамина. Например може да приготвите здравословно домашно смути с мляко от кашу и ягоди или други богати на витамин C плодове.

По-рано споменахме, че млякото от кашу може да помогне и за здравето на очите. Но как точно? Кашуто съдържа лутеин и зеаксантин – антиоксидантни съединения, предотвратяващи клетъчно увреждане от свободни радикали. Различни проучвания показват, че прием на тези антиоксиданти може да намали риска от поява на очни заболявания и да помогне за добро здраве на ретината. Следователно, добавяне на кашу или мляко от кашу към режима ви може да помогне за превенция на проблеми с очите.

Антиоксиданти, магнезий, протеини. Млякото от кашу обаче е богато и на още едно полезно за тялото и най-вече за имунитета вещество – цинк. Този минерал не само участва в създаваните от тялото имунни клетки, подпомагащи борбата с болести и инфекции, но има и подобно на антиоксидант действие, защото може да спре увреждането на клетките, предизвикано от поява на възпаление или заболяване в организма.

Макар тази растителна напитка да е чудесна веган алтернатива на млякото, важно е да се отбележи, че има по-малко калций, калий и протеин от краве млякото. Но благодарение на това, че не съдържа лактоза, млякото от кашу може да се консумира от хора, които не могат да приемат млечни продукти.

Растително мляко от кашу: калории и странични ефекти

Кашуто и млякото, приготвяно от него, се счита за безопасно за консумация, но ако имате алергия към бадеми, лешници, бразилски орех или шамфъстък, е възможно кашуто също да предизвика алергична реакция. В редки случаи кашуто може да предизвика и подуване и запек. Поради високата калоричност (в 100 гр кашу се съдържат около 553 калории) е възможно прекомерна консумация да доведе и до наддаване на тегло.

Ядково мляко от кашу: защо да го изберете

closeup shot of cashews with milk and coffee on a 2023 11 27 05 24 07 utc

Естествено без лактоза и подходящо за хора с проблеми с млечни продукти, млякото от кашу е много лесно допълнение към една здравословна диета. Може да се използва в смутита, печива или като добавка към студени или топли зърнени храни.

Чудесна добавка е към сосове или супи, за добавяне на допълнителна кремообразна текстура. Може дори да приготвите уникални домашни сладкиши, бонбони или сладолед с него, които са естествено без глутен, лактоза и животински продукти.

Ако се колебаете дали е подходящо за напитки, то може да превърне кафето, чая или дори горещия шоколад в по-кремообразно изкушение с лек ядков и сладък вкус.

Можете да закупите готово мляко от кашу, но недостатък е, че такъв тип продукти често са не само подсладени и следователно по-калорични, но е възможно и да съдържат овкусители, сгъстители и други не особено подходящи при стремеж за здравословен начин на живот добавки.

Как да си направим домашно мляко от кашу

vanilla milkshake with crispy cookies in glass mas 2023 11 27 04 51 52 utc

Приготвянето на домашно мляко от кашу има много предимства. Първото е, че така контролирате изцяло съдържанието в напитката и може да избегнете нежелани вредни добавки. Второто – може вие да изберете дали да добавите подсладител и какъв да е той. Изборът зависи изцяло от вас и вашите вкусови предпочитания. Вариантите за натурални добавки са наистина много. За подслаждане добавете мед, сироп от агаве, кленов сироп, фурми или стевия. Може да добавите и какао, ванилия или щипка сол, за да достигнете идеалния за вас вкус, който да ви носи наслада.

Начин на приготвяне

За да приготвите мляко от кашу са ви необходими една чашка от ядките (около 120 грама). Накиснете кашуто във вода за около два часа или повече. След това изхвърлете водата, изплакнете и прехвърлете в блендер или в подходящ съд, в който да пасирате ядките и 3-4 чаши вода (около литър, в зависимост колко гъста смес искате да постигнете). Пасирате до гладка и кремообразна смес и имате прясно, домашно и здравословно мляко от кашу. Получената смес издържа от 3 до 5 дни в хладилника.

Може да си приготвяте мляко от кашу у дома с уред VeganMilker, който е специално предназначен за ядкови млека. Накисването и смесването с пасатор на избраните от вас ядки става директно в уреда, а получаването на кремообразна и вкусна домашна ядкова смес е изключително бързо и лесно. Един по интересен вариант на това растително мляко е нашата рецепта с кашу и листа от стевия. Можете да откриете рецептата и стъпки за приготвяне тук. Сигурни сме, че тази неустоима рецепта бързо ще стане любима във вашия дом.

В заключение…

С неговия леко сладък и ядков вкус и изключително кремообразна текстура, млякото от кашу е любима растителна напитка на много хора. То не съдържа лактоза и е пълно с полезни за организма протеини, витамини, минерали и ненаситени мазнини. Включването на кашу в диетата може да помогне за подобряване на здравето на сърцето и очите, както и за контрол на кръвното и кръвната захар.

Приготвянето у дома е не само рентабилен вариант, но също така позволява вие да определите сладост, вкус и калории, както и да избегнете прием на добавки, които често се откриват в предлаганите готови млека.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както мляко от кашу, така и голямо разнообразие от други здравословни рецепти. Научете повече за ядковите млека от нашия блог или открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни растителни изкушения!

Бадемово мляко – хранителни ползи и здравословни ефекти

Буркан с мляко със сламка, заобиколен от бели цветя и бадеми върху дървена повърхност. На заден план са поставени кафяви керамични съдове.

Бадемовото мляко се радва на голяма популярност в последните години. Вкусно и нискокалорично, то е добра млечна алтернатива за приготвяне на закуска, кафе и дори здравословни печива.

Независимо дали просто харесват лекия му ядков вкус, или трябва да избягват млечни продукти поради различни причини, много хора консумират мляко от бадеми ежедневно.

В следващите редове ще разгледаме какви са хранителните ползи и здравословни ефекти от прием на това ядково мляко. Ще ви споделим как се приготвя и ще ви дадем няколко идеи за рецепти, които да ви вдъхновят да пробвате тази вкусна ядкова напитка.

Мляко от бадеми: ползи

За разлика от други растителни млека като овесеното или соевото, бадемовото мляко има много лек ядков вкус, който го прави чест предпочитан избор от много хора. Особено добър вариант е за тези, които не могат да консумират млечни продукти поради здравословни причини като алергия и лактозна непоносимост и спазване на хранителен режим без животински продукти.

Включването на бадемово мляко в един здравословен и балансиран хранителен режим, особено ако е неподсладено, би могло да има някои ползи.

Добър източник на витамин Е:Бадемовото мляко е добър източник на този мастноразтворим витамин. Витамин Е има антиоксидантни свойства, а освен това подпомага имунните функции, метаболитните процеси в тялото и сърдечно-съдовото здраве.

Ниско съдържание на калории: Бадемовото мляко обикновено е с по-ниско съдържание на калории от краве млякото, което го прави добър вариант за тези, които искат да свалят килограми или да поддържат теглото си.

Алтернатива на млечните продукти: За тези, които имат непоносимост към лактоза, пречеща да усвояват естествените захари в млякото, или са алергични към млечни продукти, бадемовото мляко осигурява натурална алтернатива, която е естествено без лактоза.

Ниско съдържание на захар: Неподсладеното бадемово мляко има много ниско съдържание на захар. Това може да помогне за контролиране на нивата на кръвната захар, което го прави подходящо за диабетици или тези, които искат да намалят приема на захар.

Подходящо за режими на хранене без животински продукти: Като мляко на растителна основа, бадемовото мляко е подходящо за вегани и тези, които следват растителна диета.

Мляко от бадеми: калории

Както вече споменахме, бадемовото мляко е много ниско калорично в сравнение с краве млякото и други растителни млека. В 100 мл неподсладено мляко от бадеми има около 15 kcal и:

  • Въглехидрати: 0,3 грама;
  • Фибри: 0,3 грама;
  • Захар: 0 грама;
  • Протеин: 0,6 грама;
  • Мазнини: 1,2 грама.

Млякото от бадеми не е с еднакъв състав на протеини, витамини и минерали като на обикновеното мляко, поради което не може да се счита за негов еквивалентен заместител.

Стойностите в бадемовото мляко може да варират в зависимост от фактори като: метода на приготвяне, добавеното количество бадеми и съотношението им към добавената вода, дали са с люспа или обелени. Домашно приготвените бадемови млека например често може да имат по-богат състав и повече калории от някои марки, предлагани в магазинната мрежа, точно поради факторите при приготвяне, които споменахме.

Готовите млека често са обогатени с витамини и минерали като витамин D, витамин C, калций и други, както и протеини. По този начин хората, които избягват мляко в диетата си и консумират бадемово мляко могат да си набавят ценни за тялото хранителни вещества. Често обаче готовите млека са и подсладени със захар или друг вид подсладител, което може да доведе както до значително повишаване на калориите при прием, така и да окаже влияние на кръвната захар. Поради това е важно да проверите състава на избраното от вас мляко, ако се стремите към калориен дефицит или следите за приема на захари в диетата си.

Бадемово мляко: здравословни ефекти

almond milk in a glass and almond nuts 2023 11 27 04 59 31 utc 1

Здравословно за сърцето: Бадемовото мляко не съдържа холестерол и има ниско ниво на наситени мазнини. Някои проучвания показват, че може да помогне за поддържане на здравословни нива на холестерола, което е полезно за здравето на сърцето.

Богато на витамини и минерали: Бадемовото мляко често е обогатено с витамини и минерали, включително калций, витамин D и други. Тези хранителни вещества са от съществено значение за здравето на костите, имунната функция и здравето на кожата.

Може да подпомогне поддържане на здравословно тегло: Обикновено бадемови млека без добавена захар са нискокалорични, което помага за поддържането на калориен дефицит. Макар различни фактори да влияят на теглото на човек, калорийният дефицит е основен сред тях, когато се цели сваляне на тегло. Млякото от бадеми съдържа и мононенаситени мазнини, които също са свързвани с поддържане на здравословно тегло.

Как се прави домашно бадемово мляко

Приготвянето на бадемово мляко е изключително лесно. Необходими са ви само бадеми, които се смилат с вода. След това сместа се прецежда с помощта на тензух или марля за прецеждане, за да се отделят едрите частици смлени бадеми и да остане млечната кремообразна и пенеста течност.

В зависимост дали са използвани печени или сурови бадеми вкусът може леко да варира – може да е малко по-солен, горчив или сладък. Преди смилането на бадемите е препоръчително да ги накиснете във вода за няколко часа или една вечер, след което тази вода се изхвърля, ядките се изплакват, обелват (по желание) и могат да се използват за приготвяне на млякото от бадеми.

Домашното бадемово мляко не съдържа някои важни вещества, които в противен случай се набавят от млечните продукти. Затова повечето производители на ядкови млека ги обогатяват с витамини и минерали. По този начин хората, консумиращи този вид млека могат да си набавят важни за организма вещества. Важно е да се отбележи обаче, че дори и обогатени, ядковите млека не са еднакви по хранителна стойност с краве мляко.

Как да си направим бадемово мляко у дома с VeganMilker

Може да си приготвяте редовно бадемово мляко у дома с уред VeganMilker, който е специално предназначен за ядкови млека. Накисването и смесването на избраните от вас ядки става директно в уреда, а получаването на кремообразна и вкусна домашна ядкова смес е изключително бързо и лесно. Вие определяте и сладостта на напитката. Добавете подсладител като стевия или агаве, ванилия, а защо не и щипка сол, за да получите точния за вас вкус, на който да се насладите.

С такъв уред можете лесно да приготвите ценово достъпна алтернатива на ядковите млека, която е без добавени нежелани съставки, подходяща както за кафето и чая, така и за здравословна добавка в смутита.

Приготвянето на бадемово мляко у дома води до по-свеж и изцяло натурален продукт. Избирайки да го направите сами, вие избягвате добавки, консерванти, сгъстители и други пълнители, които обикновено се намират в купеното от магазина бадемово мляко.

Домашната версия също е много по-евтина, което я прави екологичен и рентабилен избор за тези, които я консумират често. Освен това можете да правите по-интересни вкусови комбинации и да добавяте съставки като какао на прах или подправки, за да създадете уникални вкусове.

Пример за интересен вариант на бадемово мляко е нашата рецепта за бадемово-оризово мляко с подправки, в която ви даваме и подробни насоки как да приготвите неустоимо ядково мляко с пикантен нюанс.

А ако се чудите какво да правите с пулпата, останала след приготвянето на млякото, то може да я включите към закуската си или да направите вкусни сурови бадемови бонбони или сладки печива.

В заключение…

Бадемовото мляко е популярно растително мляко, което е обичано заради кремообразната си текстура и финия орехов вкус. Приготвянето на бадемово мляко у дома е не само рентабилен вариант, но също така позволява персонализиране относно сладост, вкус и калории, както и избягване на прием на добавките, които се намират в купените от магазина версии.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както бадемово мляко, така и голямо разнообразие от други растителни млека. Открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни растителни изкушения!

Овесено мляко – хранителни ползи и здравословни ефекти

Стъклена бутилка, пълна с овесено мляко, се поставя на маса със сушени овесени стъбла, купа с овесени ядки, буркан с мед с потапяне и нагънат плат на заден план.

Една от най-популярните алтернативи на краве мляко в последно време е овесеното мляко. В случаите, когато е необходимо да се избягва консумацията на първото, дали поради алергия, или непоносимост, млякото от овесени ядки може да е вкусен заместител.

В тази статия ще разгледаме хранителните ползи и здравословните ефекти от това растително мляко и защо приготвянето му у дома е не само препоръчителен, но и изключително лесен начин да му се насладите, както и да го включите в различни рецепти.

Мляко от овесени ядки

Овесеното мляко е растително мляко, направено от овес и вода. Обикновено се подлага на прост процес на накисване на овесени ядки във вода, блендирането им и след това прецеждане на твърдите вещества, за да се получи гладка, кремообразна течност. Млякото от овесени ядки има естествено сладък вкус и аромат, както и кремообразна текстура, което го прави популярен избор не само за кафе напитки, като лате и капучино, но и в рецепти за приготвяне на закуски, печива и др. Заедно с бадемово и соево мляко, овесеното е най-честата алтернатива за веган и вегетариански диети, както и при хранителни алергии и непоносимости към обикновеното мляко.

Овесено мляко: ползи

Нека видим и какви са основните ползи от прием на мляко от овесени ядки.

Избягване на алергени: Овесеното мляко естествено не съдържа лактоза и соя и е подходящо за хора с непоносимост към лактоза или алергии към млечни продукти.

Лактозата, наричана и млечна захар, се съдържа естествено в млякото и много други млечни продукти. Голяма част от хората по света страда от непоносимост към нея, изразяващ се в подуване, гадене и стомашно неразположение след прием.

Млякото от овесени ядки е не само добра алтернатива за хората, страдащи от лактозна непоносимост, но би могло да е добра алтернатива и за хора, страдащи от глутенова непоносимост. Макар овесът да не съдържа глутен, възможно е в процеса на обработка и производство на ядките да се получи кръстосана замърсяване. Поради това, при глутенова непоносимост, е препоръчително да избирате овесени ядки, на които е посочено, че са без съдържание на глутен.

Ниско съдържание на наситени мазнини: Овесеното мляко е с естествено ниско съдържание на наситени мазнини, което е полезно за здравето на сърцето, когато се консумира като част от балансирана диета.

Източник на фибри: Овесените ядки са богати на разтворими фибри, особено бета-глюкани, които могат да помогнат за понижаване на нивата на холестерола, кръвната захар и подобряване на здравето на храносмилането.

Източник на витамини и минерали: Овесът е богат на различни хранителни вещества и е здравословен източник на протеини, липиди, витамини, минерали, токофероли и други. Но в процеса на обработка, за да се получи овесено мляко, много от тези вещества се унищожават. Това е и една от причините готовите овесени млека да се обогатяват с витамини (например витамини от B група, витамин D, витамин A) и минерали (като желязо и калций), както и с аминокиселини.

Повишава енергийните нива: Овесеното мляко, като източник на желязо и фибри, осигурява енергия, от която тялото се нуждае, и може да помогне за възстановяване на мускулите след тренировки.

Овесено мляко за бебета и деца: подходящо ли е?

Растителните млека обикновено се считат за безопасни за бебета и деца. Въпреки това е важно да се отбележи, че техният хранителен състав се различава значително от животинските млека, имат много по-малко калории, мазнини и протеини, и поради това те не са и не трябва да се използват като еквивалентен заместител на кърмата или адаптирани млека за новородени.

Ако искате да използвате овесено мляко за бебета или деца като вариант за здравословно разнообразяване на диетата им, или в случай че имат непоносимост към лактоза или не харесват вкуса на кравето мляко, най-добрият вариант е първо да се консултирате със специалист. Педиатърът на детето ще може да ви насочи за най-подходящия за него хранителен план според възрастта, нуждите и здравословното му състояние.

Овесено мляко: здравословни ефекти

close up of man pouring milk into girlfriend s gla 2023 11 27 04 51 01 utc

Овесеното мляко предлага многобройни ползи за здравето. То е естествено богато на фибри, витамини и минерали, но като всяка друга храна е важно да се консумира умерено.

Може да помогне за контрол на теглото: Овесеното мляко често е с по-ниско съдържание на калории от кравето мляко, особено ако е неподсладено. Съдържанието на фибри в него също може да спомогне за насърчаване на чувството за ситост, което може да помогне за контрол на теглото.

Полезно за сърцето, защото не съдържа холестерол: Овесеното мляко не съдържа холестерол, което го прави полезен за сърцето вариант, особено за тези с високи нива на холестерол или изложени на риск от сърдечни заболявания.

Може да помогне за регулиране на кръвната захар: Бета-глюканите в овеса могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар чрез забавяне на усвояването на въглехидрати, което може да бъде полезно за хора с диабет или тези, които са изложени на риск от развитие.

Може ли да се приема всеки ден?

Докато това растително мляко като цяло е безопасно за ежедневна консумация, хората с цьолиакия или непоносимост към глутен трябва да изберат овесено мляко, обозначено като безглутеново, за да избегнат потенциално кръстосано замърсяване.

Как да направим овесено мляко сами у дома?

a woman pours oat milk into a mug alternative mil 2023 11 27 05 05 41 utc

Поради голямата популярност на това растително мляко от овесени ядки в магазините могат да се открият много и различни негови варианти – от класически до овкусени. За съжаление, голяма част от тях съдържат и много добавки, като овкусители, сгъстители и други, които не са препоръчителни при желание да се спазва здравословен начин на живот.

Ако се чудите как тогава да се насладите на домашно приготвено овесено мляко, нека ви успокоим – приготвянето му у дома е много лесна, а и ценово изгодна, алтернатива на готовите млека.

Приготвянето на овесено мляко у дома позволява не само да контролирате съставките и да избягвате нежелани добавки, но и да направите текстура, гъстота и вкус абсолютно отговарящи на вашия вкус. Ако използвате безглутенови овесени ядки, то би било подходящо и за консумация от хора с непоносимост към глутен.

А с уред за ядково мляко VeganMilker процесът на приготвяне е дори по-лесен. Той ви позволява да накиснете и смесите избраните от вас ядки с вода, създавайки кремообразно и питателно домашно овесено мляко. Сладостта на напитката също е изцяло във ваши ръце, когато я приготвяте у дома. Можете да добавите стевия, кленов сироп, мед, фурми, ванилия за по-сладко мляко или само щипка сол, ако обичате по-изчистен вкус, за да получите перфектния за вас. Може да се насладите на своето фино прецедено растително мляко, а останалата пулпа е подходяща вкусна съставка за вашите творения в кухнята.

В нашата статия „Домашно овесено мляко: съвети и рецепти“ ви даваме подробни насоки как да приготвите млякото, използвайки VeganMilker, и да постигнете желаните от вас гъстота и вкус. Можете да намерите още вдъхновение за рецепти с мляко от овесени ядки тук.

В заключение, овесеното мляко е чудесна опция, когато не могат да се консумират животински млечни продукти. То не съдържа лактоза, соя или ядки, което го прави подходящо дори и при спазване на ограничения в диетата поради непоносимост към определени продукти. Можете да го включите към кафето си, към закуската или към вкусни рецепти за крем супи например.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както овесено мляко, така и голямо разнообразие от други растителни млека. Открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата секция с рецепти, пълна с предложения за вкусни изкушения!

Ползите от ядковите млека и как да ги включим в диетата си

Показва се чаша ядково мляко с цели орехи и измервателни ленти около тях, подчертаващи ползите от ядково мляко. Дървените блокове изписват „ЯДКОВО МЛЯКО“ пред предметите.

Ядковите млека са идеалната млечна алтернатива, която е все по-предпочитана както за приготвяне на любимите лате и капучино, така и за десерти и ястия. Много хора избират да заменят млякото с бадемова или овесена версия, дори и да нямат необходимост да го избягват по здравословни причини.

В статията ще разгледаме кои са най-харесваните ядкови млека, какви са ползите от тяхната консумация и как може да ги приготвяте лесно у дома с помощта на уред за ядково мляко. Ще видим и защо възможността за домашно ядково мляко с подбрани от вас комбинации носи не само здравословни, но и вкусови ползи. И разбира се, ще ви дадем идеи с рецепти, които да ви вдъхновят и да подсладят деня ви.

Какво е ядково мляко?

Ядковите млека добиха значителна популярност през последните години. От една страна, това се дължи на многобройните им ползи за здравето, а от друга – тези млека са подходящи за различни диетични предпочитания.

Растителните алтернативи на традиционното краве мляко се извличат от различни ядки и семена. Някои от най-популярните видове ядково мляко включват кокосово, бадемово, овесено, лешниково, оризово и соево мляко. Други по-рядко срещани варианти включват мляко с шам фъстък, киноа и чиа.

Какви са ползите от приема на ядково мляко?

Ядковите млека се различават от кравето мляко, като основен фактор за техния избор е, че те не съдържат лактоза.

Лактозата е дизахарид, или млечна захар, която се открива естествено в млякото и много млечни продукти, а често се добавя и в други хранителни продукти като готови супи, кремове, млека. Голям процент от населението в световен план страда от непоносимост към лактоза, която се изразява в стомашни проблеми, подуване, гадене след прием на продукти с нея.

Тъй като ядковите млека не съдържат тази млечна захар, те са подходяща лесносмилаема алтернатива за много хора, страдащи от лактозна непоносимост.

Друга причина, поради която хората избират ядково мляко вместо краве мляко, е при алергии към млечни продукти или спазване на специфичен хранителен режим. Тези, които следват веганска или растителна диета, често предпочитат ядковите млека като надежден източник на протеини, полезни мастни киселини и други основни макро- и микроелементи.

Видове ядкови млека, които може да приготвите в домашни условия

vegan non dairy milk 2023 11 27 05 11 17 utc

Макар да могат да се открият много разновидности на растителните млека, включително и от тиквени семки, макадамия, сусам, орехи и фъстъци, по-долу ще разгледаме най-харесваните. Започваме от най-популярното – бадемовото мляко.

Бадемово мляко

Бадемовото мляко е богато на витамин Е, който действа като антиоксидант и помага за укрепване на имунната система, насърчава здравето на кожата и осигурява антиоксиданти, които се борят с възпалението. Освен това е с ниско съдържание на калории, което го прави идеален вариант за регулиране на теглото.

Овесено мляко

Овесеното мляко е известно с високото си съдържание на фибри, което може да подпомогне храносмилането и здравето на червата. То подпомага и регулирането на нивата на холестерола. Също така в състава му влизат бета-глюкани, които поддържат имунната функция и могат да намалят риска от сърдечни заболявания. Освен това е чудесен източник на витамини и минерали, включително витамин B, калций и желязо.

Мляко от кашу и лешниково мляко

По-нестандартни, но изключително полезни ядкови млека, са от кашу и лешник. Млякото от кашу е отличен източник на здравословни мазнини, докато лешниковото мляко осигурява добро количество витамин Е и витамини от групата В. С високо съдържание на минерали като цинк, магнезий и фосфор, млякото от кашу поддържа здравето на костите и мускулната функция. Кремообразната му текстура го прави универсална съставка както в сладки, така и в солени ястия. Лешниковото мляко предлага силен вкусов профил и е богато на витамин Е и полезни мазнини, благоприятно e за здравето на кожата и косата, като същевременно поддържа мозъчната функция.

Оризово мляко

Оризовото мляко често се счита за хипоалергенно, което го прави подходящо за хора с хранителни алергии към ядки или соя. Това ядково мляко е лесно смилаемо, като освен това съдържа калций и витамин D, които са от съществено значение както за здравето на костите, така и за имунната система.

Кокосово мляко

И накрая, кокосовото мляко е изключително вкусна и ароматна опция. Известно със своята кремообразна текстура и тропически вкус, кокосовото мляко е източник на средноверижни триглицериди (MCT), част от които е и лауринова киселина. Тази киселина е известна със своите антибактериални и антивирусни свойства. Не само, че MCT са чудесен източник на бърза енергия, но и според скорошни изследвания могат да помогнат при загуба на тегло.

Ядково мляко – подходящо ли е за всеки?

Въпреки че ядковите млека предлагат множество ползи за здравето, те може да не са подходящи за всеки.
Хората с алергии към ядки трябва да избягват мляко от бадеми, кашу, лешници и шам фъстък. Тези с алергия към фъстъци също трябва да избягват всички ядкови млека. Соевото мляко е често срещан алерген и може да не е подходящо за хора с алергии към соя.

При алергия към ядки, подходящи алтернативи са конопено и кокосово мляко, но само в случай че нямате алергия или непоносимост към тези два вида.

Освен това, някои налични в търговската мрежа ядкови млека съдържат добавени захари и консерванти, които могат да донесат повече негативи, отколкото ползи за здравето. Винаги внимателно проверявайте етикетите и по възможност избирайте неподсладени варианти, когато е възможно.

Важно е и да се консултирате със здравен специалист, ако имате алергии или някакви притеснения, преди да включите тези растителни млека в диетата си.

Как да включите ядково мляко във вашата диета

vegan non dairy milk 2023 11 27 05 32 22 utc

Включването на ядково мляко във вашата диета е лесен и вкусен начин да се насладите на предимствата, които всяко едно предлага. Въпреки че можете лесно да закупите готови ядкови млека от магазините, приготвянето им у дома с помощта на уред за ядково мляко може да бъде не само финансово по-рентабилно, но и да позволи гъвкавост във вкусовите комбинации. Например може да приготвите бадемово ядково мляко, но може и да подберете любима комбинация от няколко вида ядки, като е препоръчително да са не повече от три. Избраните от вас ядки или семена могат да се накиснат в чаена чаша (или повече) вода, според вида им, а могат да се използват и без накисване.

Уредите за ядково мляко правят процеса на приготвяне изключително лесен. Тези устройства ви позволяват да накиснете и смесите избраните от вас ядки или семена с вода, създавайки кремообразно и питателно домашно мляко. Някои уреди за ядково мляко дори предлагат опцията за регулиране на консистенцията според вашите предпочитания. Сладостта на напитката също е изцяло във ваши ръце, когато я приготвяте у дома. Добавете стевия или агаве за сладост, както и ванилия или канела, за да получите перфектния за вас вкус, на който да се насладите. Готовата смес може да съхранявате в хладилник до 1 седмица в плътно затворен съд.

След като сте приготвили ядковото мляко в домашни условия, има много начини да включите получената смес в ежедневието си. Ето няколко идеи:

  1. В сутрешната напитка: Добавете го към сутрешното си кафе или чай за кремообразен и растителен привкус.
  2. В любимото смути: Смесете ядково мляко с любимите си плодове и зеленчуци, след което използвайте блендер или пасатор за питателно и засищащо смути.
  3. В рецепти за печива: Използвайте ядково мляко като заместител на млечните продукти в рецепти за печене, като сладкиши, мъфини и палачинки, за по-лека текстура и орехови нюанси
  4. В овесени ядки сутрин: Насладете му се с любимите си зърнени храни или мюсли за питателна и ароматна закуска. To е подходяща кремообразна основа за овесена каша, добавяйки вкус и наситеност към сутрешната ви рутина.
  5. В домашно и неустоимо сорбе: Смесете ядково мляко със замразени плодове, отново с помощта на блендера или пасатора, за да приготвите освежаващо сорбе или сладолед без млечни продукти.
  6. В супи и сосове: Заменете прясното краве мляко с растително и го използвайте като основа за кремообразни супи или сосове за богата и кадифена текстура.

Като имате уред за ядково мляко у дома, можете да експериментирате с различни ядки и аромати, създавайки персонализирани смеси, които отговарят на вашия вкус и хранителни нужди. Този процес също ви позволява да намалите отпадъците от опаковки, свързани с алтернативи, закупени от магазина, като същевременно гарантирате свежестта и качеството на млякото, което консумирате.

В заключение, независимо дали имате непоносимост към лактоза, алергия към млечни продукти или просто искате да изследвате нови вкусове, ядковите млека осигуряват питателна и здравословна алтернатива на кравето мляко.

Включването им във вашата диета е лесно, особено с помощта на уред за ядково мляко, като Vegan Milker. Този уред за растително мляко улеснява процеса на приготвяне на домашно ядково мляко, като ви позволяват да контролирате съставките и да избягвате добавките, които обикновено се срещат в купуваните от магазина разновидности.

С помощта на Vegan Milker може да приготвяте както любимото лате с растително мляко, така и голямо разнообразие от рецепти – от фрешове и смутита до десерти и йогурт. открийте вдъхновение какво да приготвите в нашата страница с рецепти, пълна с вкусни растителни изкушения или разгледайте блога ни, за да научите още за ползите от ядковите млека.